Pojem „kreditka“ je mezi lidmi mnohem rozšířenější a více používanější. Problém je, že spousta lidí tento termín používá špatně a velká část společnosti ani nezná rozdíl mezi kreditní a debetní kartou.
Kreditní karta je tedy druh spotřebitelského úvěru a není propojena s běžným účtem. S kreditní kartou čerpáte peníze, které vám půjčuje banka a musíte je také do určité doby vrátit, této době se říká bezúročné období. Bezúročné období bývá většinou 40 až 45 dní, v některých společnostech může být i 60 dní. Pokud tedy peníze stihnete vrátit včas, neplatíte úroky, pokud to nestihnete, platíte poměrně vysoký sankční úrok, ten se pohybuje kolem 20 – 25%. Pokud s kartou neplatíte v obchodech často, kreditní karta se vám moc nevyplatí, protože poplatek za její vydání může být vyšší, než výhody, která vám banka ke kreditní kartě poskytne.
Právě debetní karta slouží k běžnému placení v obchodě z vlastního bankovního účtu a vlastních naspořených peněz. Debetní kartu tak používá většina lidí v naší společnosti a často ji dostanete zdarma při založení bankovního účtu.
Vyplatí se tak mít obě karty, a pokud zrovna nemáme peníze, je dobré požívat kartu kreditní.
Rozdíl je také při výběru peněz z účtu, pokud vybíráme peníze z bankomatu prostřednictvím kreditní karty, je zde vyšší poplatek za výběr, na vybrané peníze se nevztahuje bezúročné období a roste také úroková sazba, která se na úvěr uplatní. Naopak při vybírání peněz debetní kartou většinou nic neplatíme, popřípadě jen pár korun.
Slovo kreditní karta jsme převzali zejména z amerických seriálů, kde běžně všichni platí kreditní kartou, tady ale většina lidí využívá tu pravou a debetní karty se v USA používají méně a teprve se rozšiřují mezi lidmi. V Česku byl tento vývoj opačný, po roce 1990 se u nás začaly rozšiřovat debetní karty a ty kreditní se začaly využívat a v posledních několika letech.