Když nakoupíte písek do filtrace https://www.chlorito.cz/pisek-do-piskovych-filtru, můžete mít pocit, že ho máte navěky. Je tak tvrdý, že ho jen tak nerozdrtíte, a může se vám mylně zdát, že bude ve filtrační nádobě plnit funkci v podstatě nepřetržitě. To je však hluboký omyl, na písek, stejně jako na všechny písky a kameny v přírodě ve vodních tocích, působí erozivní fyzikální síly a nekompromisně, i když pouhým okem v reálném čase neznatelně, ukrajují po malých kouscích z každého kamínku, až jej změní k nepoznání. Běžte se podívat pod Mumlavské vodopády, jak tu vodní masa vymlela obří hrnce v balvanech, které budí zdání neuvěřitelné pevnosti a houževnatosti.
Filtrační písek dobře slouží svému účelu přibližně dva až tři roky, podle toho, jak moc se bazén využívá ke koupání, a jak často pracuje bazénová filtrace. Po této době se již natolik obrousí ostré hrany jednotlivých zrnek, že začnou propouštět nečistoty. Výhodou filtračního písku je jeho nízká pořizovací cena, takže nemá význam s výměnou zbytečně otálet. A kam s vyřazeným pískem?
Na pískoviště – máte-li na zahradě pískoviště pro děti, nebo jej teprve budete zakládat, použitý filtrační písek, důkladně propláchnutý vodou, tu najde své uplatnění.
Provzdušnění substrátu – některé rostliny vyžadují vzdušnější substrát, například muškátům vyhovuje směs písku se substrátem v poměru jedna ku jedné. Písek můžete přidávat i do zeminy při zakládání trávníků.
Zimní posyp chodníků – solení chodníku v zimě je sice efektivní, ale zbytečně si ničíte obuv a podvozek vašeho vozu a samozřejmě to neprospívá ani trávníku a okolním rostlinám.
Na barefoot chodníček – použitý písek z bazénové filtrace můžete směle použít i na zahradní barefoot chodník, který doplníte většími oblázky, šiškami či větvičkami a máte doma vlastní reflexní terapii, která se stává v poslední době moderním trendem.