Dokud je podnikání pro jeho provozovatele dostatečně výnosné, jde o počínání, které dělá radost. Protože právě tak tomu má být. Podnikání je tu od toho, aby se jím vydělávalo, a nikdy tomu nebylo ani nebude jinak. Jenže smůla je v tom, že se podnikání nevyvíjí vždy tak, jak bychom si to my lidé přáli. A nejednou to dojde až tak daleko, že jsou zdejší příjmy neúnosně nízké a nestačí ani k tomu, aby se firma udržela nad vodou, ani k tomu, aby to podnikateli stačilo na živobytí.
Nemělo by tomu tak být, ale často tomu tak prostě je. A když se přestává v podnikání dařit, dá se s ním buď skončit, nebo se toto musí změnit natolik, aby to znovu výnosné bylo.
Ovšem rozhodne-li se soukromý podnikatel pro změny, obvykle na ně potřebuje peníze. A takové peníze mu nespadnou jen tak z nebe. Takže má-li investovat někdo, kdo si už na něco podobného není schopen vydělat, musí přijít ke slovu nějaká půjčka.
Jenže u koho by si měl podnikatel na investice do svého byznysu půjčit? Kterou půjčku a za jakých podmínek by si měl vzít?
Všeobecně se dá říci, že je nejlepší taková půjčka, která se co nejideálněji splácí a u níž jsou jenom nízké úroky. Jenže je obvyklé, že na takovou půjčku nejednou podnikatelé v tíživé situaci nedosáhnou. Prostě nejsou bonitní, a tak jim poskytovatelé odmítnou vyhovět.
A pak? Pak se musí zkusit štěstí třeba u nebankovních půjček. Třeba taková hypotéka bez příjmu totiž vyhoví i lidem, kteří by se jiné pomoci ve své svízelné situaci nedočkali. Tady se namísto složitého prokazování dostatečných příjmů a bazírování na dokonalých registrech dlužníků dává do zástavy žadatelova nemovitost, a díky tomu tu uspějí i ti, kteří by od nikoho jiného nedostali ani korunu.
A tak je nebankovní hypotéka atraktivním a nejednou třeba i jen tím jediným způsobem, jak si peníze na podnikání v dostatečném množství výhodně půjčit.