Nasazování robotů do výroby je nyní nejvíce prováděno v automobilovém, elektronickém a elektrotechnickém průmyslu. Ostatní sektory, jako kovozpracující, chemický, či potravinářský, jsou zatím sice o něco pozadu, to ale neznamená, že roboty nevyužívají. Naopak, nasazování umělé inteligence do výroby se nyní výrazně rozšiřuje, a to všude.
Velké firmy tomu jdou výrazně naproti
Velké firmy se do těchto technologií nebojí investovat poměrně objemné částky. Jsou si totiž vědomy nespočetných přínosů, jako je kupříkladu snížení chybovosti výrobních a ostatních přidružených procesů a jejich výrazné zrychlení. To pochopitelně ve výsledku vede k úsporám hlavně na provozních nákladech a možnosti provádět více zakázek najednou.
Ale existuje zde potenciál i pro ty menší
V současnosti se rozvíjí investice do robotických zařízení i v malých a středních výrobních podnicích. Skrývá se zde velký potenciál, a pokud chce takováto firma umět čelit konkurenci, v podstatě nemá na výběr. Lidský faktor je mnohdy neopominutelnou součástí výrobního procesu, ale v monotónnosti pracovního výkonu často ztrácí koncentraci a chybuje.
Je tu „Průmysl 4.0“
Mezi leadery v oblasti nasazování robotů převládají termíny jako „Průmysl 4.0“ nebo „čtvrtá průmyslová revoluce“. Jedná se o pojmy označující jakýsi čtvrtý vývojový stupeň výroby, který vede právě k automatizaci procesů a využívání robotů pro stále se opakující a pro člověka náročné činnosti.
Berou roboty lidem pracovní místa?
Pochopitelně zde vzniká otázka úbytku pracovních míst pro současné i potencionální pracovníky a s tím související ztráta jejich zaměstnání. Je to však obecně rozšířený omyl. Bylo již mnohokrát dokázáno, že roboty neberou pracovní místa lidem, ale naopak vytvářejí úplně nová a jako bonus navíc usnadňují namáhavou práci. To si nejspíš málokdo uvědomuje, a proto mnohdy vznikají rozporuplné dohady. Nejsou už výjimkou ani tzv. „spolupracující roboty“, které jsou naprogramovány na vnímání přítomnosti člověka, což ještě více usnadňuje spolupráci s nimi.